See abil on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "eu",
"2": "es",
"3": "hábil",
"t": "skillful"
},
"expansion": "Spanish hábil (“skillful”)",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Spanish hábil (“skillful”).",
"forms": [
{
"form": "abilago",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "abilen",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "abilegi",
"tags": [
"excessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "eu-adecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "abil",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abila",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilak",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilok",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilak",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilok",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abili",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilari",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilei",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abiloi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilaren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilokin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilontzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental"
]
},
{
"form": "abilaz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "abilez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotaz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilean",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "abileko",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilera",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilarenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilonganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "abiletaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "abileraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "abiletaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilotaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilonganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilerantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilonganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilerako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abiletik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilik",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiltzat",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative",
"proximal"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "abil (comparative abilago, superlative abilen, excessive abilegi)",
"name": "eu-adj"
}
],
"hyphenation": [
"a‧bil"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a‧bil"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "eu-adecl"
}
],
"lang": "Basque",
"lang_code": "eu",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Basque entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"english": "to become skillful",
"translation": "to become skillful",
"word": "abildu"
},
{
"english": "skills",
"translation": "skills",
"word": "abilezia"
},
{
"english": "skillfully",
"translation": "skillfully",
"word": "abilki"
},
{
"english": "skills",
"translation": "skills",
"word": "abiltasun"
}
],
"glosses": [
"skillful, deft"
],
"id": "en-abil-eu-adj-odajvm4l",
"links": [
[
"skillful",
"skillful"
],
[
"deft",
"deft"
]
],
"related": [
{
"english": "skills",
"translation": "skills",
"word": "abilidade"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/abil/"
},
{
"ipa": "[a.β̞il]"
},
{
"rhymes": "-abil"
},
{
"rhymes": "-il"
}
],
"word": "abil"
}
{
"etymology_text": "Adessive of abi (“help”)",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "noun form"
},
"expansion": "abil",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "82 18",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "62 38",
"kind": "other",
"name": "Estonian postpositions",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "39 6 9 46",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "abi"
}
],
"glosses": [
"adessive singular of abi"
],
"id": "en-abil-et-noun-sH-JSqp~",
"links": [
[
"abi",
"abi#Estonian"
]
],
"tags": [
"adessive",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "abil"
}
{
"etymology_text": "Adessive of abi (“help”)",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "postposition"
},
"expansion": "abil",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "postp",
"senses": [
{
"glosses": [
"using, with the help of, with"
],
"id": "en-abil-et-postp-aX-Xvm1g",
"links": [
[
"using",
"using"
],
[
"with",
"with"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "-ga"
},
{
"word": "kasutades"
},
{
"word": "kaudu"
}
]
}
],
"word": "abil"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "fr",
"3": "habile"
},
"expansion": "Borrowed from French habile",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "la",
"3": "habilis"
},
"expansion": "Latin habilis",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from French habile, from Latin habilis.",
"forms": [
{
"form": "abilă",
"tags": [
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "abili",
"tags": [
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abile",
"tags": [
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ro-adj-4",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "abil",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "abilă",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abili",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abile",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "abilul",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "abila",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "abilii",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abilele",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "abile",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilului",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "abilei",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "abililor",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abilelor",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "4"
},
"expansion": "abil m or n (feminine singular abilă, masculine plural abili, feminine/neuter plural abile)",
"name": "ro-adj"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a",
"bíl"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "abil",
"10": "abilei",
"11": "abililor",
"12": "abilelor",
"2": "abilă",
"3": "abili",
"4": "abile",
"5": "abilul",
"6": "abila",
"7": "abilii",
"8": "abilele",
"9": "abilului"
},
"name": "ro-decl-adj"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"antonyms": [
{
"word": "inabil"
}
],
"glosses": [
"able"
],
"id": "en-abil-ro-adj-sK1rwZMR",
"links": [
[
"able",
"able"
]
],
"tags": [
"masculine",
"neuter"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "31 12 19 38",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "39 6 9 46",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 77",
"kind": "other",
"name": "Romanian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"capable, adroit"
],
"id": "en-abil-ro-adj-AL78vHLc",
"links": [
[
"capable",
"capable"
],
[
"adroit",
"adroit"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "îndemânatic"
}
],
"tags": [
"masculine",
"neuter"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/aˈbil/"
},
{
"rhymes": "-il"
}
],
"word": "abil"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sco",
"2": "adverb"
},
"expansion": "abil",
"name": "head"
}
],
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"pos": "adv",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "aible"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Scots entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative form of aible"
],
"id": "en-abil-sco-adv-EhzyQb3u",
"links": [
[
"aible",
"aible#Scots"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "abil"
}
{
"derived": [
{
"english": "to become skillful",
"translation": "to become skillful",
"word": "abildu"
},
{
"english": "skills",
"translation": "skills",
"word": "abilezia"
},
{
"english": "skillfully",
"translation": "skillfully",
"word": "abilki"
},
{
"english": "skills",
"translation": "skills",
"word": "abiltasun"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "eu",
"2": "es",
"3": "hábil",
"t": "skillful"
},
"expansion": "Spanish hábil (“skillful”)",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Spanish hábil (“skillful”).",
"forms": [
{
"form": "abilago",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "abilen",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "abilegi",
"tags": [
"excessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "eu-adecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "abil",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abila",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilak",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilok",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilak",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilok",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abili",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilari",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilei",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abiloi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilaren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilokin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilontzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental"
]
},
{
"form": "abilaz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "abilez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotaz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilean",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "abileko",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilera",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilarenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilonganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "abiletaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "abileraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "abiletaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilotaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilonganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilerantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilonganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilerako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abiletik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilik",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiltzat",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative",
"proximal"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "abil (comparative abilago, superlative abilen, excessive abilegi)",
"name": "eu-adj"
}
],
"hyphenation": [
"a‧bil"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a‧bil"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "eu-adecl"
}
],
"lang": "Basque",
"lang_code": "eu",
"pos": "adj",
"related": [
{
"english": "skills",
"translation": "skills",
"word": "abilidade"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Basque 2-syllable words",
"Basque adjectives",
"Basque entries with incorrect language header",
"Basque lemmas",
"Basque terms borrowed from Spanish",
"Basque terms derived from Spanish",
"Basque terms with IPA pronunciation",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Basque/abil",
"Rhymes:Basque/abil/2 syllables",
"Rhymes:Basque/il",
"Rhymes:Basque/il/2 syllables"
],
"glosses": [
"skillful, deft"
],
"links": [
[
"skillful",
"skillful"
],
[
"deft",
"deft"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/abil/"
},
{
"ipa": "[a.β̞il]"
},
{
"rhymes": "-abil"
},
{
"rhymes": "-il"
}
],
"word": "abil"
}
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian lemmas",
"Estonian non-lemma forms",
"Estonian noun forms",
"Estonian postpositions",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_text": "Adessive of abi (“help”)",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "noun form"
},
"expansion": "abil",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "abi"
}
],
"glosses": [
"adessive singular of abi"
],
"links": [
[
"abi",
"abi#Estonian"
]
],
"tags": [
"adessive",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "abil"
}
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian lemmas",
"Estonian non-lemma forms",
"Estonian noun forms",
"Estonian postpositions",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_text": "Adessive of abi (“help”)",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "postposition"
},
"expansion": "abil",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "postp",
"senses": [
{
"glosses": [
"using, with the help of, with"
],
"links": [
[
"using",
"using"
],
[
"with",
"with"
]
]
}
],
"synonyms": [
{
"word": "-ga"
},
{
"word": "kasutades"
},
{
"word": "kaudu"
}
],
"word": "abil"
}
{
"categories": [
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Romanian/il",
"Rhymes:Romanian/il/2 syllables",
"Romanian adjectives",
"Romanian entries with incorrect language header",
"Romanian lemmas",
"Romanian terms borrowed from French",
"Romanian terms derived from French",
"Romanian terms derived from Latin"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "fr",
"3": "habile"
},
"expansion": "Borrowed from French habile",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "la",
"3": "habilis"
},
"expansion": "Latin habilis",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from French habile, from Latin habilis.",
"forms": [
{
"form": "abilă",
"tags": [
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "abili",
"tags": [
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abile",
"tags": [
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ro-adj-4",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "abil",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "abilă",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abili",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abile",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "abilul",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "abila",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "abilii",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abilele",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "abile",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilului",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "abilei",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "abililor",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abilelor",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "4"
},
"expansion": "abil m or n (feminine singular abilă, masculine plural abili, feminine/neuter plural abile)",
"name": "ro-adj"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a",
"bíl"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "abil",
"10": "abilei",
"11": "abililor",
"12": "abilelor",
"2": "abilă",
"3": "abili",
"4": "abile",
"5": "abilul",
"6": "abila",
"7": "abilii",
"8": "abilele",
"9": "abilului"
},
"name": "ro-decl-adj"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"antonyms": [
{
"word": "inabil"
}
],
"glosses": [
"able"
],
"links": [
[
"able",
"able"
]
],
"tags": [
"masculine",
"neuter"
]
},
{
"glosses": [
"capable, adroit"
],
"links": [
[
"capable",
"capable"
],
[
"adroit",
"adroit"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "îndemânatic"
}
],
"tags": [
"masculine",
"neuter"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/aˈbil/"
},
{
"rhymes": "-il"
}
],
"word": "abil"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sco",
"2": "adverb"
},
"expansion": "abil",
"name": "head"
}
],
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"pos": "adv",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "aible"
}
],
"categories": [
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Scots adverbs",
"Scots entries with incorrect language header",
"Scots lemmas"
],
"glosses": [
"alternative form of aible"
],
"links": [
[
"aible",
"aible#Scots"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "abil"
}
Download raw JSONL data for abil meaning in All languages combined (16.4kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'innesive'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'innesive'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nominative- accusative'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Romanian",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nominative- accusative'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Romanian",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'genitive- dative'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Romanian",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'genitive- dative'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Romanian",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.