See abil on Wiktionary
{
"etymology_links": [
[
"hábil",
"hábil#Spanish"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "eu",
"2": ":bor",
"3": "es:hábil<t:skillful>",
"text": "+",
"tree": "1"
},
"expansion": "[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"gloss\" : \"skillful\", \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Spanish\", \"term\" : \"hábil\", \"status\" : \"missing\", \"lang\" : \"es\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"lang_name\" : \"Basque\", \"term\" : \"abil\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"eu\" }\" data-lang=\"eu\" data-title=\"abil\">\nBorrowed from Spanish hábil (“skillful”).",
"name": "ety"
},
{
"args": {
"1": "eu",
"2": ":bor",
"3": "es:hábil<t:skillful>",
"text": "+",
"tree": "1"
},
"expansion": "Borrowed from Spanish hábil (“skillful”).",
"name": "ety"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Spanish hábil (“skillful”).",
"forms": [
{
"form": "abilago",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "abilen",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "abilegi",
"tags": [
"excessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "eu-adecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "C-stem",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "abil",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abila",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilak",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilok",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilak",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilok",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abili",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilari",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilei",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abiloi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilaren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilokin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilontzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental"
]
},
{
"form": "abilaz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "abilez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotaz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"inessive"
]
},
{
"form": "abilarengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"inessive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"inessive"
]
},
{
"form": "abilean",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"inessive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "abileko",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilera",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilarenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilonganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "abiletaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "abileraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "abiletaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilotaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilonganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilerantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilonganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilerako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abiletik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilik",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiltzat",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative",
"proximal"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "abil (comparative abilago, superlative abilen, excessive abilegi)",
"name": "eu-adj"
}
],
"hyphenation": [
"a‧bil"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a‧bil"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "eu-adecl"
}
],
"lang": "Basque",
"lang_code": "eu",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Basque entries referencing missing etymons",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Basque entries with etymology texts",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Basque entries with etymon",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Basque entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages using etymon with no ID",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with etymon",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"english": "to become skillful",
"translation": "to become skillful",
"word": "abildu"
},
{
"english": "skills",
"translation": "skills",
"word": "abilezia"
},
{
"english": "skillfully",
"translation": "skillfully",
"word": "abilki"
},
{
"english": "skills",
"translation": "skills",
"word": "abiltasun"
}
],
"glosses": [
"skillful, deft"
],
"id": "en-abil-eu-adj-odajvm4l",
"links": [
[
"skillful",
"skillful"
],
[
"deft",
"deft"
]
],
"related": [
{
"english": "skills",
"translation": "skills",
"word": "abilidade"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/abil/"
},
{
"ipa": "[a.β̞il]"
},
{
"rhymes": "-abil"
},
{
"rhymes": "-il"
}
],
"word": "abil"
}
{
"etymology_links": [
[
"abi",
"abi#Estonian"
]
],
"etymology_text": "Adessive of abi (“help”)",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "noun form"
},
"expansion": "abil",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "82 18",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "62 38",
"kind": "other",
"name": "Estonian postpositions",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "39 6 9 46",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "abi"
}
],
"glosses": [
"adessive singular of abi"
],
"id": "en-abil-et-noun-sH-JSqp~",
"links": [
[
"abi",
"abi#Estonian"
]
],
"tags": [
"adessive",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "abil"
}
{
"etymology_links": [
[
"abi",
"abi#Estonian"
]
],
"etymology_text": "Adessive of abi (“help”)",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "postposition"
},
"expansion": "abil",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "postp",
"senses": [
{
"glosses": [
"using, with the help of, with"
],
"id": "en-abil-et-postp-aX-Xvm1g",
"links": [
[
"using",
"using"
],
[
"with",
"with"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "-ga"
},
{
"word": "kasutades"
},
{
"word": "kaudu"
}
]
}
],
"word": "abil"
}
{
"etymology_links": [
[
"*gʰeh₁bʰ-",
"Reconstruction:Proto-Indo-European/gʰeh₁bʰ-"
],
[
"*-éh₁ti",
"Reconstruction:Proto-Indo-European/-éh₁ti"
],
[
"*-yeti",
"Reconstruction:Proto-Indo-European/-yeti"
],
[
"*-éh₁yeti",
"Reconstruction:Proto-Indo-European/-éh₁yeti"
],
[
"*haβēō",
"Reconstruction:Proto-Italic/haβēō#Proto-Italic:_have"
],
[
"habeō",
"habeo#Latin"
],
[
"*-elis",
"Reconstruction:Proto-Indo-European/-elis"
],
[
"*-elis",
"Reconstruction:Proto-Italic/-elis#Proto-Italic:_adjective-forming_suffix"
],
[
"-ilis",
"-ilis#Latin:_deverbal"
],
[
"habilis",
"habilis#Latin"
],
[
"habile",
"habile#French"
],
[
"habile",
"habile#French"
],
[
"habilis",
"habilis#Latin"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": ":bor",
"3": "fr:habile<ety:uder<la:habilis>>",
"text": "2",
"tree": "1"
},
"expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *gʰeh₁bʰ-\nProto-Indo-European *-éh₁ti\nProto-Indo-European *-yeti\nProto-Indo-European *-éh₁yeti\nProto-Indo-European *gʰh₁bʰéh₁yeti\nProto-Italic *haβēō\nLatin habeō\nProto-Indo-European *-elis\nProto-Italic *-elis\nLatin -ilis\nLatin habilis\nFrench habilebor.\nRomanian abil\n[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"have\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*gʰh₁bʰéh₁yeti\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*gʰeh₁bʰ-\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-éh₁ti\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-yeti\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-éh₁yeti\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"term\" : \"*haβēō\", \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"habeō\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"la\" }, { \"id\" : \"deverbal\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective-forming suffix\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-elis\", \"status\" : \"missing\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"inline\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"term\" : \"*-elis\", \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ilis\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"habilis\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"uder\" } ], \"lang_name\" : \"French\", \"term\" : \"habile\", \"status\" : \"inline\", \"lang\" : \"fr\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"lang_name\" : \"Romanian\", \"term\" : \"abil\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ro\" }\" data-lang=\"ro\" data-title=\"abil\">\nBorrowed from French habile, from Latin habilis.",
"name": "ety"
},
{
"args": {
"1": "ro",
"2": ":bor",
"3": "fr:habile<ety:uder<la:habilis>>",
"text": "2",
"tree": "1"
},
"expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *gʰeh₁bʰ-\nProto-Indo-European *-éh₁ti\nProto-Indo-European *-yeti\nProto-Indo-European *-éh₁yeti\nProto-Indo-European *gʰh₁bʰéh₁yeti\nProto-Italic *haβēō\nLatin habeō\nProto-Indo-European *-elis\nProto-Italic *-elis\nLatin -ilis\nLatin habilis\nFrench habilebor.\nRomanian abil\nBorrowed from French habile, from Latin habilis.",
"name": "ety"
}
],
"etymology_text": "Etymology tree\nProto-Indo-European *gʰeh₁bʰ-\nProto-Indo-European *-éh₁ti\nProto-Indo-European *-yeti\nProto-Indo-European *-éh₁yeti\nProto-Indo-European *gʰh₁bʰéh₁yeti\nProto-Italic *haβēō\nLatin habeō\nProto-Indo-European *-elis\nProto-Italic *-elis\nLatin -ilis\nLatin habilis\nFrench habilebor.\nRomanian abil\nBorrowed from French habile, from Latin habilis.",
"forms": [
{
"form": "abilă",
"tags": [
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "abili",
"tags": [
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abile",
"tags": [
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ro-adj-4",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "abil",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "abilă",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abili",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abile",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "abilul",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "abila",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "abilii",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abilele",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "abile",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilului",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "abilei",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "abililor",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abilelor",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "4"
},
"expansion": "abil m or n (feminine singular abilă, masculine plural abili, feminine/neuter plural abile)",
"name": "ro-adj"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a",
"bíl"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "abil",
"10": "abilei",
"11": "abililor",
"12": "abilelor",
"2": "abilă",
"3": "abili",
"4": "abile",
"5": "abilul",
"6": "abila",
"7": "abilii",
"8": "abilele",
"9": "abilului"
},
"name": "ro-decl-adj"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"antonyms": [
{
"word": "inabil"
}
],
"glosses": [
"able"
],
"id": "en-abil-ro-adj-sK1rwZMR",
"links": [
[
"able",
"able"
]
],
"tags": [
"masculine",
"neuter"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "31 12 19 38",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "39 6 9 46",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "30 70",
"kind": "other",
"name": "Pages using etymon with no ID",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "36 64",
"kind": "other",
"name": "Pages with etymology trees",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "30 70",
"kind": "other",
"name": "Pages with etymon",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "38 62",
"kind": "other",
"name": "Romanian entries with etymology texts",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "38 62",
"kind": "other",
"name": "Romanian entries with etymology trees",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "17 83",
"kind": "other",
"name": "Romanian entries with etymon",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 77",
"kind": "other",
"name": "Romanian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"capable, adroit"
],
"id": "en-abil-ro-adj-AL78vHLc",
"links": [
[
"capable",
"capable"
],
[
"adroit",
"adroit"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "îndemânatic"
}
],
"tags": [
"masculine",
"neuter"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/aˈbil/"
},
{
"rhymes": "-il"
}
],
"word": "abil"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sco",
"2": "adverb"
},
"expansion": "abil",
"name": "head"
}
],
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"pos": "adv",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "aible"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Scots entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative form of aible"
],
"id": "en-abil-sco-adv-EhzyQb3u",
"links": [
[
"aible",
"aible#Scots"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "abil"
}
{
"derived": [
{
"english": "to become skillful",
"translation": "to become skillful",
"word": "abildu"
},
{
"english": "skills",
"translation": "skills",
"word": "abilezia"
},
{
"english": "skillfully",
"translation": "skillfully",
"word": "abilki"
},
{
"english": "skills",
"translation": "skills",
"word": "abiltasun"
}
],
"etymology_links": [
[
"hábil",
"hábil#Spanish"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "eu",
"2": ":bor",
"3": "es:hábil<t:skillful>",
"text": "+",
"tree": "1"
},
"expansion": "[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"gloss\" : \"skillful\", \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Spanish\", \"term\" : \"hábil\", \"status\" : \"missing\", \"lang\" : \"es\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"lang_name\" : \"Basque\", \"term\" : \"abil\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"eu\" }\" data-lang=\"eu\" data-title=\"abil\">\nBorrowed from Spanish hábil (“skillful”).",
"name": "ety"
},
{
"args": {
"1": "eu",
"2": ":bor",
"3": "es:hábil<t:skillful>",
"text": "+",
"tree": "1"
},
"expansion": "Borrowed from Spanish hábil (“skillful”).",
"name": "ety"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Spanish hábil (“skillful”).",
"forms": [
{
"form": "abilago",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "abilen",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "abilegi",
"tags": [
"excessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "eu-adecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "C-stem",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "abil",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abila",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilak",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilok",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilak",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilok",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abili",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilari",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilei",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abiloi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilaren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilokin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilontzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental"
]
},
{
"form": "abilaz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "abilez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotaz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"inessive"
]
},
{
"form": "abilarengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"inessive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"inessive"
]
},
{
"form": "abilean",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"inessive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "abileko",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilera",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilarenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilonganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "abiletaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "abileraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "abiletaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilotaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "abilenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilonganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilerantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilonganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilerako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abilarengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilongandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiletatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "abiletik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abiletatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "abilotatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abilik",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "abiltzat",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative",
"proximal"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "abil (comparative abilago, superlative abilen, excessive abilegi)",
"name": "eu-adj"
}
],
"hyphenation": [
"a‧bil"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a‧bil"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "eu-adecl"
}
],
"lang": "Basque",
"lang_code": "eu",
"pos": "adj",
"related": [
{
"english": "skills",
"translation": "skills",
"word": "abilidade"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Basque 2-syllable words",
"Basque adjectives",
"Basque entries referencing missing etymons",
"Basque entries with etymology texts",
"Basque entries with etymon",
"Basque entries with incorrect language header",
"Basque lemmas",
"Basque terms borrowed from Spanish",
"Basque terms derived from Spanish",
"Basque terms with IPA pronunciation",
"Pages using etymon with no ID",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Pages with etymon",
"Rhymes:Basque/abil",
"Rhymes:Basque/abil/2 syllables",
"Rhymes:Basque/il",
"Rhymes:Basque/il/2 syllables"
],
"glosses": [
"skillful, deft"
],
"links": [
[
"skillful",
"skillful"
],
[
"deft",
"deft"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/abil/"
},
{
"ipa": "[a.β̞il]"
},
{
"rhymes": "-abil"
},
{
"rhymes": "-il"
}
],
"word": "abil"
}
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian lemmas",
"Estonian non-lemma forms",
"Estonian noun forms",
"Estonian postpositions",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_links": [
[
"abi",
"abi#Estonian"
]
],
"etymology_text": "Adessive of abi (“help”)",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "noun form"
},
"expansion": "abil",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "abi"
}
],
"glosses": [
"adessive singular of abi"
],
"links": [
[
"abi",
"abi#Estonian"
]
],
"tags": [
"adessive",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "abil"
}
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian lemmas",
"Estonian non-lemma forms",
"Estonian noun forms",
"Estonian postpositions",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_links": [
[
"abi",
"abi#Estonian"
]
],
"etymology_text": "Adessive of abi (“help”)",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "postposition"
},
"expansion": "abil",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "postp",
"senses": [
{
"glosses": [
"using, with the help of, with"
],
"links": [
[
"using",
"using"
],
[
"with",
"with"
]
]
}
],
"synonyms": [
{
"word": "-ga"
},
{
"word": "kasutades"
},
{
"word": "kaudu"
}
],
"word": "abil"
}
{
"categories": [
"Pages using etymon with no ID",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Pages with etymology trees",
"Pages with etymon",
"Pages with inline etymon for redlinks",
"Rhymes:Romanian/il",
"Rhymes:Romanian/il/2 syllables",
"Romanian adjectives",
"Romanian entries with etymology texts",
"Romanian entries with etymology trees",
"Romanian entries with etymon",
"Romanian entries with incorrect language header",
"Romanian lemmas",
"Romanian terms borrowed from French",
"Romanian terms derived from French",
"Romanian terms derived from Latin",
"Romanian terms derived from Proto-Indo-European",
"Romanian terms derived from Proto-Italic",
"Romanian terms derived from the Proto-Indo-European root *gʰeh₁bʰ-"
],
"etymology_links": [
[
"*gʰeh₁bʰ-",
"Reconstruction:Proto-Indo-European/gʰeh₁bʰ-"
],
[
"*-éh₁ti",
"Reconstruction:Proto-Indo-European/-éh₁ti"
],
[
"*-yeti",
"Reconstruction:Proto-Indo-European/-yeti"
],
[
"*-éh₁yeti",
"Reconstruction:Proto-Indo-European/-éh₁yeti"
],
[
"*haβēō",
"Reconstruction:Proto-Italic/haβēō#Proto-Italic:_have"
],
[
"habeō",
"habeo#Latin"
],
[
"*-elis",
"Reconstruction:Proto-Indo-European/-elis"
],
[
"*-elis",
"Reconstruction:Proto-Italic/-elis#Proto-Italic:_adjective-forming_suffix"
],
[
"-ilis",
"-ilis#Latin:_deverbal"
],
[
"habilis",
"habilis#Latin"
],
[
"habile",
"habile#French"
],
[
"habile",
"habile#French"
],
[
"habilis",
"habilis#Latin"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": ":bor",
"3": "fr:habile<ety:uder<la:habilis>>",
"text": "2",
"tree": "1"
},
"expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *gʰeh₁bʰ-\nProto-Indo-European *-éh₁ti\nProto-Indo-European *-yeti\nProto-Indo-European *-éh₁yeti\nProto-Indo-European *gʰh₁bʰéh₁yeti\nProto-Italic *haβēō\nLatin habeō\nProto-Indo-European *-elis\nProto-Italic *-elis\nLatin -ilis\nLatin habilis\nFrench habilebor.\nRomanian abil\n[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"have\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*gʰh₁bʰéh₁yeti\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"status\" : \"inline\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*gʰeh₁bʰ-\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-éh₁ti\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ine-pro\" }, { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-yeti\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-éh₁yeti\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"term\" : \"*haβēō\", \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"habeō\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"la\" }, { \"id\" : \"deverbal\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"adjective-forming suffix\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-elis\", \"status\" : \"missing\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"inline\", \"lang_name\" : \"Proto-Italic\", \"term\" : \"*-elis\", \"lang\" : \"itc-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"-ilis\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"lang_name\" : \"Latin\", \"term\" : \"habilis\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"la\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"uder\" } ], \"lang_name\" : \"French\", \"term\" : \"habile\", \"status\" : \"inline\", \"lang\" : \"fr\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"lang_name\" : \"Romanian\", \"term\" : \"abil\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ro\" }\" data-lang=\"ro\" data-title=\"abil\">\nBorrowed from French habile, from Latin habilis.",
"name": "ety"
},
{
"args": {
"1": "ro",
"2": ":bor",
"3": "fr:habile<ety:uder<la:habilis>>",
"text": "2",
"tree": "1"
},
"expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *gʰeh₁bʰ-\nProto-Indo-European *-éh₁ti\nProto-Indo-European *-yeti\nProto-Indo-European *-éh₁yeti\nProto-Indo-European *gʰh₁bʰéh₁yeti\nProto-Italic *haβēō\nLatin habeō\nProto-Indo-European *-elis\nProto-Italic *-elis\nLatin -ilis\nLatin habilis\nFrench habilebor.\nRomanian abil\nBorrowed from French habile, from Latin habilis.",
"name": "ety"
}
],
"etymology_text": "Etymology tree\nProto-Indo-European *gʰeh₁bʰ-\nProto-Indo-European *-éh₁ti\nProto-Indo-European *-yeti\nProto-Indo-European *-éh₁yeti\nProto-Indo-European *gʰh₁bʰéh₁yeti\nProto-Italic *haβēō\nLatin habeō\nProto-Indo-European *-elis\nProto-Italic *-elis\nLatin -ilis\nLatin habilis\nFrench habilebor.\nRomanian abil\nBorrowed from French habile, from Latin habilis.",
"forms": [
{
"form": "abilă",
"tags": [
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "abili",
"tags": [
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abile",
"tags": [
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ro-adj-4",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "abil",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "abilă",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abili",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abile",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "abilul",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "abila",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "abilii",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abilele",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "abile",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "abilului",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "abilei",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "abililor",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "abilelor",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "4"
},
"expansion": "abil m or n (feminine singular abilă, masculine plural abili, feminine/neuter plural abile)",
"name": "ro-adj"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a",
"bíl"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "abil",
"10": "abilei",
"11": "abililor",
"12": "abilelor",
"2": "abilă",
"3": "abili",
"4": "abile",
"5": "abilul",
"6": "abila",
"7": "abilii",
"8": "abilele",
"9": "abilului"
},
"name": "ro-decl-adj"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"antonyms": [
{
"word": "inabil"
}
],
"glosses": [
"able"
],
"links": [
[
"able",
"able"
]
],
"tags": [
"masculine",
"neuter"
]
},
{
"glosses": [
"capable, adroit"
],
"links": [
[
"capable",
"capable"
],
[
"adroit",
"adroit"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "îndemânatic"
}
],
"tags": [
"masculine",
"neuter"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/aˈbil/"
},
{
"rhymes": "-il"
}
],
"word": "abil"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sco",
"2": "adverb"
},
"expansion": "abil",
"name": "head"
}
],
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"pos": "adv",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "aible"
}
],
"categories": [
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Scots adverbs",
"Scots entries with incorrect language header",
"Scots lemmas"
],
"glosses": [
"alternative form of aible"
],
"links": [
[
"aible",
"aible#Scots"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "abil"
}
Download raw JSONL data for abil meaning in All languages combined (22.0kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nominative- accusative'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Romanian",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nominative- accusative'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Romanian",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'genitive- dative'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Romanian",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'genitive- dative'",
"path": [
"abil"
],
"section": "Romanian",
"subsection": "adjective",
"title": "abil",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-25 from the enwiktionary dump dated 2026-10-01 using wiktextract (f9fe161 and 6f96ddf). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.